تعریف بهره وری انرژی

بهره وری انرژی به معنی این است که برای انجام خدمات انرژی کمتری استفاده شود. برای مثال یک لامپ فلوئرسنت بهره وری بیشتری نسبت به لامپ های معمولی سنتی دارند. چرا که انرژی الکترسیته کمتری نسبت به تولید مقدار نور یکسان مصرف می کند. بطور مشابه ، یک بویلر کارآمد نسبت به یک بویلر با کارآمدی کمتر سوخت، برای گرم کردن خانه در یک دمای مشخص، سوخت کمتری مصرف می کنند.

عبارت بهره وری انرژی اغلب اصطلاخی است که برای توصیف هر نوع ذخیره انرژی بکار می رود. هرچند از لحاظ فنی باید از صرفه جویی در انرژی متمایز باشد – یک اصطلاح وسیع تر که می تواند شامل صرف نظر از یک دستگاه  نسبت به تغییر بهره وری هر آنچه تولید می کند باشد. مثال های صرفه جویی در انرژی شامل کم کردن ترموستات در زمستان یا راه رفتن بجای رانندگی برای رفتن به یک نقطه است.

افزایش بهره وری انرژی اغلب هزینه در بر دارد اما در بیشتر موارد این هزینه سرمایه بوسیله کاهش هزینه های انرژی در مدت کوتاهی باز خواهد گشت. این مورد توسعه بهره وری را یک نقطه شروع جذاب برای کاهش انتشار کربن می کند. قلمرو ذخیره سازی و تکنیک های مورد نیاز، بستگی به وضعیت و موقعیت دارد. برای خانه ها در کشور های سردسیر مانند بریتانیا، موثرترین اقدامات عبارتند از افزایش عایق، نصب پنجره های با کیفیت خوب دوجدار و استفاده از ابزارهای با بهره وری بیشتر و لامپ های کم مصرف و ال ای دی

کمیته تغییرات اقلیم  تخمین می زند این بهبود می تواند انتشار سالانه گاز دی اکسید کربن از خانه های بریتانیا را تا سال ۲۰۲۰ حدود ۱۷ میلیون تن کاهش دهد.

در مقابل، افزایش بهره وری در ساختمان های غیر مسکونی اغلب به معنی تمرکز بر تهویه و تهویه مطبوع، بعلاوه تمرکز بر نور، گرما و وسائل کاربردی است. بسیاری از این ساختمان ها حدود ۲۵ درصد ذخیره انرژی بعد از انجام دادن برای بهره وری انرژی بدست آوردند.

صنایع پر انرژی، مانند صنعت آهن، فولاد و تولید سیمان، به دلیل استفاده از تجهیزات جدید و استفاده مجدد از گرمای تلف شده در طول زمان بیشتر کارآمد شده اند. برای مثال یگ لوله که در معرض گرما و حاوی مواد شیمیایی که نیاز به خنک شدن دارد می تواند برای گرم کردن مواد شیمیایی دیگر مورد استفاده قرار بگیرد. موتورها بطور گسترده در صنعت برای کارهای گوناگون مانند پمپ کردن، مخلوط کردن و حرکت دادن نوار نقاله مورد استفاده قرار می گیرند. نصب سایز مناسب و کارآمد موتورها می تواند تا ۲۵ درصد به ذخیره انرژی کمک کند.

بهره وری انرژی در خودروها هم در طول ده های اخیر افزایش پیدا کرده است. این افزایش با اصلاح فاکتورهای مانند موتورها، نور چراغ و طراحی آئیرودینامیک بهتر بوقوع پیوسته است.

پتانسیل برای توسعه های آینده وجود دارد و در اتحادیه اروپا انتشار متوسط ماشین های نو برای کاهش از ۱۵۰ تا ۹۵ گرم دی اکسید کربن در هر کیلومتر تا سال ۲۰۲۰ هدف گذاری شده است.

این افزایش بهره وری انرژی در ماشین ها و ون ها می تواند انتشار گاز دی اکسید کربن را در بریتانیا تا سال ۲۰۲۰ به میزان ۱۲٫۳ میلیون تن که حدود ۱۰ درصد کل حمل و نقل سطحی در سال ۲۰۰۸ است، کاهش دهد.

بهبود بهره وری انرژی لزوما تغییرات برای کاهش انتشار دی اکسید کرین نیست. اگر انرژی از سوخت های فسیلی تامین شود، مانند بنزین در خودرو یا الکتریسیته از نیروگاه های زغال سنگ، بهبود بهره وری انتشار را قطع خواهد کرد.

اما اگر انرژی از منبع کم کربن مانند تولید الکتریسیته از نیروگاه های هسته ای یا تجدید پذیر، بهبود بهره وری ممکن است اثر کمی بر انتشار داشته باشد. وقتی لوازم برقی و غیر برقی مقایسه می شوند، مهم است که بهره وری تولید انرژی را در نظر بگیریم: تغییر از ۹۰ درصد بهره وری بویلر گازی به بهره وری ۱۰۰ گرم کن برقی، اگر الکتریسیته از نیروگاه های سوخت فسیلی تامین شود که خود بشدت ناکارآمد هستند، مصرف انرژی و انتشار را افزایش خواهد داد.

بهره وری انرژی همیشه یک ایده خوب است. صرف نظر از اینکه به ذخیره انرژی منجر شود یا نه که بستگی دارد به اینکه ما چه چیزی با پولی که ما ذخیره می کنیم انجام می دهیم. در برخی موارد صرفه جویی در بهره وری می تواند با تغییر در رفتار کاربر جبران شود که به اصطلاح اثر بازتاب نامیده می شود. یک مثال می تواند این باشد که عایق کاری یک خانه ممکن است آن را برای ساکنان بمنظور نگهداری یک دمای بالاتر بیشتر اقتصادی باشد.

با این وجود، بهبود بهره وری انرژی یک ابزار کلیدی برای کاهش انتشار گاز دی اکسید کربن است. همراه با صرفه جویی در انرژی و منابع انرژی کم کربن مانند انرژی های تجدیدپذیر می باشد.

بهره وری انرژی چیست؟

بهره وری انرژی یک هدف است که مقدار انرژی مورد نیاز برای تولید محصولات و سرویس ها را کاهش دهد. برای مثال، عایق کاری یک خانه به ساختمان اجازه می دهد تا انرژی سرما و گرمای کمتری برای بدست آوردن دمای مطلوب و حفظ آن استفاده کند. نصب چراغ های ال ای دی، فلئورسنت یا پنجره هایی که نور طبیعی را عبور می دهند، مقدار انرژی مورد نیاز برای رسیدن به سطح نور در مقایسه با چراغ ای و لامپ های پر مصرف، را کاهش می دهند. 

انگیزه های زیادی برای بهبود بهره وری انرژی وجود دارد. کاهش استفاده از انرژی، هزینه استفاده از آن را کاهش می دهد و ممکن است و ممکن است به صرفه جویی هزینه تامین مالی باری مشتری ها منجر شود. کاهش مصرق انرژی به عنوان یک راه حل برای مشکل انتشار گاز های گلخانه ای است.

طبق گزارش آژانس بین المللی، بهبود بهره وری انرژی در ساختمان ها، فرآیند های صنعتی و حمل و نقل می تواند نیاز های انرژی جهان را تا سال ۲۰۵۰ به یک سوم کاهش دهد و به کنترل انتشارات جهانی گازهای گلخانه ای کمک کند. یکی دیگر از راه حل های مهم حذف یارانه های انرژی تحت کنترل دولت است که مصرف انرژی بالا را  و استفاده ناکارآمد از انرژی را در بیش تر از پنجاه درصد کشورهای جهان افزایش می دهد.

 بهره وری انرژی و انرژی تجدیدپذیر

بهره وری انرژی و انرژی تجدیدپذیر گفته می شوند که ستون های دوقولوی سیاست انرژی پایدار هستند و اولویت های بالایی در سلسله مراتب انرژی دارد. در بیشتر کشورها، بهره وری انرژی دیده شده است که یک سود امنیتی ملی دارد چرا که می تواند برای کاهش واردات انرژی از کشورهای خارجی استفاده شود و ممکن است سرعت نرخ کاهش و از بین رفتن منابع انرژی را کم کند.

بررسی اجمالی بهره وری انرژی 

اثبات شده است که بهره وری انرژی یک استراتژی مقرون به صرفه برای اقتصاد ساختمان بدون نیاز به افزایش مصرف انرژی است. برای مثال ایالت کالیفرنیا، اقدامات بهره وری انرژی را در اواسط دهه ۱۹۷۰ آغاز کرد که شامل قوانین ساختمان و استاندارد های لوام خانگی با نیاز های الزامات رعایت قوی است. در طول سال های بعد، مصرف انرژی کالیفرنیا، به صورت سرانه تقریبا ثابت ماند در حالی که مصرف در ایالات متحده دو برابر شد. 

به عنوان بخشی از استراتژی، کالیفرنیا یک دستور بارگیری را برای منابع انرژی جدید آغاز کرد که بهره وری انرژی را در مرحله اول، منابع تامین انرژی های تجدیدپذیر را دوم و نیروگاه های سوخت فسیلی را در جایگاه آخر قرار می دهد.

ایالت هایی مانند کانکتیکت و نیویورک بانک های سبز شبه عمومی تاسیس کرده اند تا به صاحبان ساختمان های تجاری و خانگی برای ارتقاء در جهت بهره وری سبز که انتشار گاز و آلودگی را کاهش می دهد و هزینه های انرژی مصرف کننده را کاهش می دهد وام داده و تامین مالی انجام دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *