مبادلات ذره‌ای (Atomic Swaps) چیست؟

مبادلات ذره‌ای عبارت است از مبادله یک ارز رمزنگاری‌شده با یک ارز رمزنگاری‌شده‌ی دیگر، بدون نیاز به شخص ثالث مورد اعتماد. این فناوری نسبتاً جدید به دنبال ایجاد تحول در نحوه ارتباط کاربران با یکدیگر است. برای مثال، اگر آلیس ۵ بیتکوین داشته باشد و در عوض ۱۰۰ لایتکوین بخواهد، باید به یک صرافی (یعنی شخص ثالث) رجوع کند. اما با مبادله اتمی، اگر باب ۱۰۰ مالک ۱۰۰ لایتکوین باشد و در عوض ۵ بیتکوین بخواهد، می‌تواند به طور مستقیم با آلیس مبادله نماید. برای اجتناب از این اتفاق که آلیس ۱۰۰ لایتکوین باب را بگیرد اما ۵ بیتکوین را پرداخت نکند، مبادله ذره‌ای از چیزی به نام قراردادهای هش قفل زمانی (HTLCs)  استفاده می‌کند.

قرارداد هش قفل زمانی با حصول اطمینان از اینکه طرفین ملزومات مبادله را رعایت نمایند، کل فرایند را بدون نیاز به اعتماد می‌کند. HTCLها گیرنده پرداخت را ملزم می‌کند که دریافت پول را تا قبل از یک زمان مشخص به وسیله ایجاد اثبات دریافت رمزنگاری  (cryptographic proof of payment)تأیید نمایند. در غیر اینصورت امکان دریافت پرداخت برای گیرنده به خطر می­افتد و منابع به فرستنده بازگردانده می‌شود.

به‌ این ترتیب، برای انجام مبادله بین آلیس و باب هردو باید تراکنش‌ها را در بلاک‌چین‌های خود ثبت نمایند. آلیس در بلاکچین بیتکوین و باب در بلاکچین لایتکوین. برای اینکه آلیس بتواند ۱۰۰ لایتکوینی که توسط باب ارسال شده را دریافت کند، باید عددی را که تنها خودش می‌داند و برای ایجاد یک هش رمزنگاری به کار می‌رود ایجاد کند. سپس باید اثبات پرداخت را ارائه نماید. به طور مشابه، باب نیز برای دریافت ۵ بیتکوینی که توسط آلیس ارسال شده، باید همان عدد را برای ایجاد هش رمزنگاری ارائه کند.

ملزومات مبادله ذره ای

یک ارز رمزنگاری‌ شده برای اینکه بتواند به طور موفقیت آمیز از مبادله ذره ای استفاده کند نیاز به برخی ملزومات بنیادی دارد. یکی از این ملزومات پیاده سازی شبکه لایتنینگ است.

اگر HTCL را بتوان اتصال دو بلاکچین به یکدیگر درنظر گرفت، شبکه لایتنینگ اتصال کانال‌های پرداخت به یکدیگر است. به این ترتیب، برای اینکه آلیس و باب بتوانند با یکدیگر مبادله کنند باید به وسیله کانال های پرداخت به هم متصل شوند. شبکه لایتنینگ به این منظور به کار می رود.

افزون بر این، برای انجام یک تراکنش بین دو بلاکچین مختلف هردو بلاکچین باید توابع هش یکسانی (مثل SHA-256) داشته باشند. این امر برای کارکرد صحیح HTCL هنگامی که کاربر عددی را که توسط تابع هش ساخته شده ارائه می‌دهد، ضروری است.

اکنون کجا هستیم؟

به استناد اخباری که تاکنون منتشر شده، آینده مبادله ذره‌ ای روشن است. چارلی لی، سازنده لایتکوین، با موفقیت مبادله ذره ای را برای مبادله لایتکوین و بیتکوین، ورتکوین و Decred به کار گرفته است. با ادامه نوآوری ها، هدف این است که فناوری مبادله ذره ای امکان اجرای صرافی های غیرمتمرکز را به گونه ای که برای کاربران معمولی قابل استفاده باشد به ما بدهد. با این حال، نکته هشداردهنده درمورد مبادله ذره‌ای این است که تمام مبادلات نیاز به برنامه‌های پشت پرده کوین محلی دارند؛ یعنی برای اینکه یک کاربر معمولی بتواند مبادله ذره ای انجام دهد باید بلاک‌چین‌های هردو ارز را دانلود نماید. این فرایند برای کاربران معمولی چندان عملی نیست. با این وجود، مبادله ذره ای موفقیت آمیز اخیر، می‌تواند راه حلی برای این مشکل باشد.

تیم کومودو (Komodo)، که در حال ساخت صرافی غیرمتمرکز خود با نام BarterDEX هستند، با موفقیت یک مبادله ذره‌ای را با استفاده از سرور الکتروم انجام دادند. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که سرور الکتروم به کاربر اجازه می‌دهد بدون دانلود کل بلاکچین با ارز رمزنگاری‌شده ارتباط برقرار کند. بنابراین، چشم‌انداز صرافی غیرمتمرکز عملی‌تر شده است.

جمع بندی

درحال حاضر تعداد زیادی صرافی غیرمتمرکز وجود دارد که از این فناوری برای تغییر نحوه ارتباط کاربران استفاده می‌کنند. پروژه‌هایی مثل Blocknet که به دنبال ایجاد اینترنت بلاکچین ها به کمک مبادله ذره ای است. حتی ایجاد صرافی های نیمه-غیرمتمکزی مثل Lykke، که هیچ کمیسیونی برای تجارت دریافت نمی کنند. نیاز به گفتن نیست که فناوی بلاکچین، بخصوص مبادله ذره ای، باید با دقت بیشتری دنبال شود.

منبع: https://www.cryptocompare.com/coins/guides/what-are-atomic-swaps/

مترجم: احمد محمدزاده

احمد محمدزاده پژوهشگر شرکت سایبراکو

سونی از توسعه یک کیف پول رمزپایه برای ارزهای مجازی خبر داد

/
یکی از شاخه های واحد تحقیق و توسعه سونی به تازگی از توسعه نوع…

موبایل گیمینگ سامسونگ ؛ غول کره‌ای به دنبال ساخت گوشی مخصوص بازی است

/
گفته می‌شود که سامسونگ به دنبال ساخت یک گوشی مخصوص بازی است،…