مخاطره فضای مجازی یعنی احتمال صدمه دیدن و تحمیل خسارت و ضرر بدلیل در معرض خطر بودن یک عامل الكترونیكی که می‌تواند منجر به ایجاد آثار سوء بر یک کسب و کار شود یا در معنایی عام‌تر مخاطره فضای مجازی عبارت است از مخاطره مربوط به فعالیت‌های اینترنتی آنلاین، تجارت الكترونیک، سیستم‌های الكترونیكی و شبكه‌های فناوری و همچنین ذخیره اطلاعات شخصی.
گرچه مخاطرات در فضای مجازی بسته به نوع فعالیت متفاوت است اما آنچه اصولا ریسک به معنای واقعی خوانده می‌شود و شرکت‌های بزرگ تجاری در صددند تا خود را از آن مصون دارند اصولا شامل موارد زیر است:

۱_ هک
منظور از هک، هک شدن توسط هكرهاست، هکر می‌تواند موجب تضعیف میزان محرمانگی سازمانی یک شرکت شود که خود باعث پایین آمدن اعتبار آن شرکت خواهد بود چرا که هک ممكن است، عملكرد یک شرکت نسبت به امنیت داده‌ها و از دست دادن اطلاعات محرمانه را در معرض قضاوت عموم قراردهد.
۲_ حمله عدم سرویس دهی
در حملات عدم سرویس‌دهي از یک کامپیوتر یا ارتباط اینترنتی از پهنای باند و منابع سرور مبدا استفاده می‌شود که در نتیجه آن سرور توان ارایه خدمات نداشته و اصطلاحا مشغول می‌گردد. بنابراین، حمله قطع یا اخلال در خدمات، به معنای حمله یک یا چندین شخص از طریق ارسال میزان بسیار زیادی از داده‌های الكترونیكی به سامانه رایانه‌ای به منظور کاستن از ظرفیت آن می‌باشد که در نتیجه افراد مُجاز نتوانند برای امور قانونی خود به سامانه دسترسی پیدا کرده و به مبادله اطلاعات بپردازند.حمله قطع کننده خدمات که مشمول بیمه می باشد در صورتی که پرشدن ظرفیت سامانه بدان جهت باشد که ظرفیت آن با حجم اطلاعاتی که معمولاً بدان وارد می‌شود، هماهنگ نباشد؛ حق بیمه به آن تعلق نخواهد یافت.
۳_ اخاذي اطلاعاتی
به طور کلی اخاذی در فضای مجازی هنگامی ارتكاب می‌یابد که شخصی از طریق اینترنت دیگری را تهدید به برآورده کردن مطالبات خود می‌كند مانند دادن مبلغی پول، تحویل کالایی مشخص یا انجام کاری خاص (مانند برقراری رابطه‌ی جنسی)، تهدید می‌تواند طیفی از صدمه زدن به شخص، آبروی اموال وی باشد.
۴_ خطاي نيروي انساني
با وجود تمام تلاش‌هایی که شرکت‌های تجاری برای مقابله با امنیت داده به عمل می‌آورند باز هم خطای انسانی یكی از مهمترین مخاطرات فضای مجازی است. طبق گزارش شرکت آی.بی.ام از موارد نقض امینت داده‌ای آن شرکت در سال ۲۰۱۳، خطای انسانی در نود و پنج درصد موارد دخیل بوده است.
۵_نقص ناشي از نرم افزار
شرکت‌ها اصولا برای به کارگیری فعالیت‌های خود از نرم افزارهای رایانه‌ای فراوانی استفاده می‌كنند که گاها عدم بازدهی مناسب این برنامه‌های رایانه ای ممكن است منجر به ورود خسارت شود.
۶_ نقض داده
نقض داده حادثه‌ای است که در اثر آن اطلاعات محرمانه، محافظت شده و سری به طور پنهانی بدون مجوز وارسی شده، دزدیده شده و یا مورد استفاده قرار می گیرد.
۷_انتقال ویروس
ایجاد اختلال در سیستم‌های خدمات رسان از طریق انواع ویروس‌ها و کرم‌ ها.
۸_ حالت عدم فعاليت شبکه
این اصطلاح زمانی به کار می‌رود که سیستمی برای مدت به خصوصی قادر به ارائه خدمات نباشد. ایجاد چنین وضعیتی برای سیستم‌های خدمات رسان به سایر مراکز فعال مانند نیروگاه‌های هسته‌ای، بانك‌ها و سایر مؤسسات مالی موجب اختلال در انجام امور اصلی آن‌ها خواهدشد و بعضا عواقب ناگواری در پی داشته است.
۹_ از بين رفتن فيزیکي سيستم
فعالیت در محیط مجازی نیازمند سیستم فناوری اطلاعات است که از تجهیزات عینی متعددی تشكیل شده است. صدمه به این تجهیزات می‌تواند در اثر هر عامل بیرونی به وقوع بپیوندد؛ از آتش سوزی گرفته تا تغییرات دمای اتاق سرور، و حتی سیل یا نوسانات الكتریكی.

نویسنده:نسرین غلامیان

سونی از توسعه یک کیف پول رمزپایه برای ارزهای مجازی خبر داد

/
یکی از شاخه های واحد تحقیق و توسعه سونی به تازگی از توسعه نوع…

موبایل گیمینگ سامسونگ ؛ غول کره‌ای به دنبال ساخت گوشی مخصوص بازی است

/
گفته می‌شود که سامسونگ به دنبال ساخت یک گوشی مخصوص بازی است،…