وضعیت بازار اپلیکیشن در جهان ۲

از نظر میزان دانلود می­توان مشاهده کرد که در پلت­فرم آی­ او اس قیمت بالای تلفن­ های دارای سیستم­ عامل آی­ او اس، دستیابی به بازارهای غنی اقتصادهای نوظهور را محدود کرده است، اما در مورد پلت­فرم اندروید، قیمت پایین دستگاه­ ها، استفاده از آن را در تمامی بازارها برای افراد امکان­پذیر نموده و جمعیت عظیمی از کاربران در کشورهای برزیل، هند، اندونزی و سایر کشورهای دارای اقتصاد نوظهور به­ واسطه رایگان بودن دانلودها، جذب آن می­شوند.

جدول ۱: ۱۰ بازار برتر اپ­ استورهای گوگل و اپل از نظر تعداد دانلود و درآمد

رتبه گوگل­ پلی   اپل اپ­ استور
دانلود درآمد دانلود درآمد
۱ آمریکا ژاپن آمریکا آمریکا
۲ برزیل آمریکا چین ژاپن
۳ هند کره جنوبی ژاپن چین
۴ روسیه آلمان انگلستان انگلستان
۵ کره جنوبی تایوان روسیه استرالیا
۶ مکزیک انگلستان فرانسه کانادا
۷ ترکیه فرانسه کانادا آلمان
۸ اندونزی هنگ­ کنگ آلمان فرانسه
۹ آلمان استرالیا استرالیا روسیه
۱۰ تایلند روسیه ایتالیا ایتالیا

منبع: AppAnnie (2014)

بر اساس مطالعات صورت گرفته در مورد دو بازار بزرگ اپلیکیشن در ۳۷ کشور دنیا، برخلاف آمریکا، اکثر کشورها تمایل به تولید اپلیکیشن جهت عرضه در بازارهای داخلی را دارند. آمریکا به صورت میانگین ۳۱ درصد بازارهای خارجی اپلیکیشن را در اختیار داشته و در بدترین حالت ۱۶ درصد بازار ژاپن و و در بهترین حالت۵۱ درصد بازار کانادا را در اختیار دارد. همچنین سهم توسعه­دهندگان آمریکایی از بازار داخلی ۶۵­ درصد می­باشد. در میان کشورهای مورد بررسی تنها در چهار کشور ژاپن، چین، کره جنوبی و تایوان سهم توسعه­دهندگان داخلی آن­ها بیش از آمریکا بوده است (Pon, 2016).

جدول ۲: نسبت توسعه­دهندگانی که امکان صادرات اپلیکیشن ندارند

منطقه تعداد توسعه­ دهندگان انتشار اپ تنها در بازار داخلی
کل کشورها ۷۶۳۴ ۳۷%
کشورهای پردرآمد ۶۱۰۱ ۲۹%
کشورهای کم ­درآمد ۱۵۳۳ ۶۹%

منبع: Winners and Losers in Global App Economy (2016)

بر اساس جدول فوق در سطح کشوری، نسبت توسعه ­دهندگانی که بر بازار داخلی خود متمرکز شده­اند در کشورهای پردرآمد، تنها ۲۹ درصد است، در حالی که برای کشورهای کم­ درآمد این رقم به ۶۹ درصد می­رسد. میزان حضور در بازارهای داخلی و خارجی وابسته به فاکتورهای مهم و تأثیرگذاری از جمله زبان و فرهنگ می­باشد. البته در بازارهای بزرگتر و رقابتی­ تر، توسعه­ دهندگان بزرگ امکانات بیشتری در زمینه استفاده از ابزارها، تجزیه­ وتحلیل کاربران و بکارگیری موتورهای بازی داشته و سرمایه­ گذاری بیشتری در زمینه بازاریابی و ابزارهای افزایش رتبه انجام می­دهند.

همچنین براساس جدول ذیل, ۸۱ درصد از توسعه­ دهندگان اپ در کشورهای با درآمد بالا توزیع­ شده­ اند که دارای بازارهای پرسودی هستند و آمریکا با بیشترین تعداد توسع ه­دهنده بالاترین رتبه را داراست. البته کشورهای شرق آسیا با محوریت چین تعداد توسعه­دهندگان بیشتری نسبت به کشورهای اروپای غربی دارند. بر خلاف صنعت نرم­افزارهای PC که بر اساس آمار سال ۲۰۱۱، ۷۰ شرکت از ۱۰۰ شرکت­ بزرگ تولیدکننده نرم ­افزار متعلق به آمریکا، ۱۹ شرکت متعلق به اروپا، ۴ شرکت متعلق به ژاپن و یک شرکت متعلق به چین است، در زمینه صنعت اپلیکیشن، پراکندگی توسعه ­دهندگان نشان می­دهد که کشورهای اروپایی نقش کمرنگ­ تری نسبت به کشورهای آسیایی دارند. بخشی از این تغییر در صنعت توسعه اپلیکیشن به واسطه کاهش موانع ورود به آن در مقایسه با صنعت تولید نرم ­افزار می­ باشد. بعضی از ویژگی­ هایی که منجر به توزیع بیشتر این صنعت در کشورهای مختلف گردیده عبارت است از:

  • هزینه صدور مجوز پایین­ تر
  • عدم نیاز به ابزارهای توسعه خیلی قوی
  • وجود کدهای اپن ­سورس
  • و مهمتر از همه سهولت توزیع جهانی در مقایسه با روش­ های قدیمی توزیع نرم­افزارهای PC

همه این موارد به توسعه­ دهندگان مستقل در سرتاسر جهان کمک می­کند تا اقدام به تولید و عرضه اپ­ هایی با کیفیت بالا نمایند. البته به این مسئله نیز باید اشاره کرد که بازارهای با درآمد بالا، تعداد توسعه­ دهندگان بیشتری را نیز ایجاد می­کند.

جدول ۳: ۲۰ کشور برتر از نظر تعداد توسعه­ دهندگان اپلیکیشن

رتبه کشور تعداد توسعه­دهنده رتبه کشور تعداد توسعه­دهنده
۱ آمریکا ۱۵۶۷ ۱۱ فرانسه ۲۱۹
۲ چین ۷۷۶ ۱۲ اسرائیل ۱۹۶
۳ انگلستان ۴۵۶ ۱۳ کانادا ۱۹۱
۴ کره جنوبی ۳۹۵ ۱۴ ترکیه ۱۸۳
۵ ژاپن ۳۵۱ ۱۵ ویتنام ۱۷۳
۶ روسیه ۳۲۱ ۱۶ هنگ­ کنگ ۱۵۸
۷ آلمان ۳۰۷ ۱۷ استرالیا ۱۴۳
۸ هند ۲۸۹ ۱۸ برزیل ۱۳۸
۹ تایوان ۲۵۶ ۱۹ ایتالیا ۱۳۷
۱۰ اسپانیا ۲۳۹ ۲۰ فنلاند ۱۱۶

.

منبع: Winners and Losers in Global App Economy (2016)

لازم به ذکر است که گستره اقتصاد اپ فراتر از مشاغل فنی و غیرفنی است که به صورت مستقیم ایجاد گردیده، بگونه ­ای که سر ریز این بازار سایر صنایعی را که از محصولات بر پایه اپلیکیشن استفاده می­کنند نیز تحت تأثیر قرار داده است. بررسی­ های انجام شده در ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۵ حاکی از ایجاد دو میلیون شغل در صنعت اپلیکیشن است. نمودار ۵ تفکیک مشاغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شده را نشان می­دهد. نکته مهم و قابل­ توجه در این نمودار سهم ۳۵­ درصدی مشاغل غیرمستقیم در این صنعت است و نشان می­دهد که این صنعت پتانسیل خوبی در ایجاد اشتغال در حوزه­ های مرتبط را داراست.