وضعیت بازار اپلیکیشن ها را در جهان

زمان پیشنهادی برای مطالعه ۱۲۰ ثانیه

در نوشته های قبل به بررسی بازار اپلیکیشن ها در ایران پرداختیم حال میخواهیم بازار اپلیکیشن ها را در جهان مورد بررسی قرار دهیم

رشد مداوم تعداد تلفن ­های هوشمند و نفوذ اینترنت همراه موجب رشد جهانی صنعت اپلیکیشن شده و از این طریق علاوه بر توسعه خرید و فروش اپلیکیشن­ موجب افزایش اقبال کاربران به دیگر محتوای­ های دیجیتال قابل­ استفاده در دستگاه­ های تلفن همراه نیز شده است. اپ­ استورهای بزرگی همچون گوگل­ پلی و اپل­ اپ ­استور کالا هایی کاملاً دیجیتال را در تجارتی کاملاً جهانی به کاربرانی در سرتاسر دنیا عرضه می­کنند. تنها در سال ۲۰۱۵، درآمد جهانی اپلیکیشن­ های موبایلی از اپ­ استورها ۴۱ میلیون دلار برآورد شده که پیش­بینی می­شود تا سال ۲۰۲۰ این رقم به ۱۰۱ میلیون دلار برسد (statista, 2016). در نمودار ذیل تعداد اپلیکیشن ­ها در اپ­ استورهای پیشرو در دنیا آمده است. همان­طور که قابل­ مشاهده است گوگل ­پلی و اپل اپ­ استور به عنوان بزرگترین اپ­ استورهای دنیا فاصله قابل­ توجهی از نظر تعداد اپلیکیشن­ ها حتی با سایر اپ استورهای در رده جهانی دارند.

نمودار ۱: تعداد اپلیکیشن­ های در دسترس در اپ­ استورهای پیشرو دنیا

منبع: Statista  (۲۰۱۶)

نمودار ۲ تعداد اپلیکیشن­ ها­ را در بزرگترین اپ­ استور دنیا، گوگل­ پلی، نشان­ می­دهد. همان­طور که در این نمودار مشخص است، علاوه بر رشد سالانه تعداد اپلیکیشن­ ها، نرخ رشد تعداد آن­ها نیز از سال ۲۰۰۹ تا سال ۲۰۱۶ رو به افزایش بوده است.

نمودار ۲: تعداد اپلیکیشن­­ های موجود در گوگل­ پلی­ استور طی سال­های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۶

منبع: (همان، ۲۰۱۶)

در نمودار ۳ نیز دسته­ بندی پرمخاطب­ ترین اپ­ ها در دومین اپ­ استور بزرگ دنیا، اپل­ استور نشان داده شده است. دسته بازی­ با ۲۳٫۳۵­ درصد به عنوان پرمخاطب­ ترین اپ­ ها شناخته می­شوند. پس از آن اپ­ های بازرگانی، آموزشی و سبک زندگی رتبه­ های بعدی را در اختیار دارند. لازم به ذکر است که رتبه­ بندی پرمخاطب­ ترین اپ­ ها تقریباً در تمامی اپ­ استورها به همین شکل می­باشد.

نمودار ۳: دسته ­بندی پرمخاطب­ ترین اپلیکیشن­ ها در اپل­ اپ­ استور

منبع: Statista  (۲۰۱۶)

نمودار ۴ مقایسه ارزش بازارهای سرگرمی و مدیا و بازار اپلیکیشن را در آمریکا طی سال­های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ و ارزش تخمینی این دو بازار در سال ۲۰۱۶ را نشان می­دهد. بر این اساس ارزش بازار اپلیکیشن به عنوان بخشی از بازار سرگرمی و مدیا در این کشور طی سال­های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵، ۱۴ درصد رشد داشته و از ۴ درصد به ۱۹ درصد رسیده است. همچنین پیش­بینی می­شود در سال ۲۰۱۶، این بخش رشدی ۳ درصدی را تجربه کند. بررسی ­ها نشان می­دهد که در این کشور صنعت اپلیکیشن در مقایسه با صنعت سرگرمی از رشد بالاتری برخوردار بوده که این موضوع نشان می­دهد سهم این صنعت از صنعت سرگرمی در حال افزایش است.

نمودار ۴: مقایسه ارزش بازارهای سرگرمی و اپلیکیشن در آمریکا

منبع: State of the App Economy (2016)، Statista

گوگل و اپل که بزرگترین بازارهای اپلیکیشن (گوگل­ پلی و اپل­ اپ­ استور) را در اختیار دارند، آماری از بازارهای خود در کشورهای مختلف منتشر نمی­کنند. اما تخمین­ ها نشان می­دهد که بازارهای بزرگ (که معمولاً کشورهای آمریکا، ژاپن، چین و کره­ جنوبی هستند.) حداقل چهار برابر درآمد بازارهای غرب اروپا و تا دو برابر درآمد بزرگترین بازارهای نو ظهور از قبیل برزیل و هند، درآمد دارند (Pon, 2016). در جدول ذیل ۱۰ کشور برتر از نظر درآمد و تعداد دانلود در این دو پلت­فرم فهرست شده است و همان­طور که مشخص است رتبه ­های بالای درآمدی متعلق به اقتصادهای بزرگ دنیا می­ باشد. این کشورها علاوه بر شبکه­ های موبایلی قوی، جمعیت طبقه متوسط بزرگی دارند که می­تواند بخشی از درآمد خود را به خرید محتوای دیجیتال تخصیص دهد.

دوره "اقتصاد دیجیتال ؛ کاربردهای بلاکچین و ماهیت رمزارزها" در دانشگاه خوارزمی برگزار خواهد شد.

/
دوره "اقتصاد دیجیتال ؛ کاربردهای بلاکچین و ماهیت رمزارزها" در دانشگاه خوا…

سونی از توسعه یک کیف پول رمزپایه برای ارزهای مجازی خبر داد

/
یکی از شاخه های واحد تحقیق و توسعه سونی به تازگی از توسعه نوع…

موبایل گیمینگ سامسونگ ؛ غول کره‌ای به دنبال ساخت گوشی مخصوص بازی است

/
گفته می‌شود که سامسونگ به دنبال ساخت یک گوشی مخصوص بازی است،…

اولین بررسی سامسونگ گلکسی A9 مدل ۲۰۱۸؛ اولین گوشی هوشمند جهان با دوربین چهارگانه

/
سامسونگ گلکسی A9 که دیروز معرفی شده یک گوشی هوشمند با ظاهری جذ…

نقش بلاک چین در شهرهای هوشمند – قسمت دوم:”آمریکا”

/
تا به حال درباره‌ی شهر هوشمند که ترافیک، حمل‌و‌نقل عمومی و امور اداری در آ…
ال جی 740 تین کیو

ال‌جی V40 تین‌کیو مجهز به پنج دوربین رسما رونمایی شد.

/
پس از چند هفته اخبار و شایعات بالاخره ال‌جی V40 تین‌کیو پرچمدار جدی…

تعریف بهره وری انرژی

/
بهره وری انرژی به معنی این است که برای انجام خدمات انرژی کم…

محاسبات یا یارانش کوانتومی چیست؟

/
وجود چند پدیده مهم که مختص فیزیک کوانتومی است، آن را از دنیای کلاسیک جدا می…