یادداشتی درباره انقلاب دیجیتال (قسمت اول)

هوشمندسازی تصمیم گیری های اقتصادی می تواند موجب کاهش مشکلات ناشی از اختلالات تکنولوژیک شود و ابزارهای بلند مدت مناسبی را در اختیار ما قراردهد.

هوشمندسازی تصمیم گیری های اقتصادی می تواند موجب کاهش مشکلات ناشی از اختلالات تکنولوژیک شود و ابزارهای بلند مدت مناسبی را در اختیار ما قراردهد.

۱٫انقلاب فضای مجازی

پلتفرم های  دیجیتال روابط بین مشتریان، کارگران و کارفرمایان را بازطراحی می کنند، همانطور که همه میبینیم تراشه های الکترونیکی تقریبا همه چیز ما را تغییر داده است، از خرید آنلاین مواد غذایی تا یافتن یک شریک در زندگی در وب سایت دوستیابی بر روی فضای دیجیتالی میسر است.

ما باید با دقت تمام به فکر یک روش سیاستگذاری  باشیم که به ما امکان بهره برداری کامل از مزایای این انقلاب دیجیتال را می دهد. با توجه به اینکه که قدرت محاسباتی به طور چشمگیری در حال بهبود است و همچنین مردم بیشتر و بیشتر در سراسر جهان در اقتصاد دیجیتال شرکت می کنند. باید سیاست هایی اتخاذ کنیم که کمترین ضربه را به بازارکار وارد کند.

انقلاب دیجیتالی تغییرات اساسی را در اقتصاد، پدید می آورد، اقتصاددانانی که پیشرفت های علمی و تغییرات فنی را مطالعه می کنند، به این توع تغییرات GPT[1] (انقلاب تکنولوژیکی عمومی)می گویند. یعنی اینکه توانایی ها و ظرفیت ها را مستقیما تغییر می دهد و به تدریج انشعابات و بهره وری را در همه بخش ها و صنایع افزایش می دهد. چنین تغییراتی نادر است. تنها سه تکنولوژی پیشین این تمایز را به دست آورد: موتور بخار، ژنراتور برق و چاپ. این تغییرات مزایای طولانی مدت را به ارمغان می آورد.

موتور بخار که در اصل برای پمپاژ آب از معادن طراحی شده بود، در همه عرصه های اقتصادی تاثیر گذاشت، مثلا با استفاده از قدرت مکانیکی، راه آهن و صنعت را به وجود آورد ، همه کشاورزان و بازرگانان تحت تاثیر قرارگرفتند و کالاهای خود را از داخل کشور به سواحل تحویل دادند و تجارت را گسترش دادند.

۲٫استفاده از تکنولوژی در انطباق با شرایط موجود

انقلاب های تکنولوژیکی عمومی با توجه به ماهیت خود، گاهی بسیار مخرب هستند. اوایل قرن نوزدهم لودی ها[۲] در انگلستان با ورود ماشین های نساجی مخالفت کردند و سعی داشتند ماشین ها را نابود کنند چون می ترسیدند مهارت های بافندگی آنها را منسوخ سازد، هرچند با ماشین های جدید مهارت ها و مشاغل جدید ایجاد شده بود[۳].

در چنین اختلال هایی باید به این نکته توجه داشت که تکنولوژی جدید بسیار انعطاف پذیر و فراگیر است. در نتیجه، مزایای زیادی نه تنها از اتخاذ تکنولوژی، بلکه از انطباق با فن آوری حاصل می شود. ظهور تولید برق و انتقال برق به نقاط مختلف موجب شد برق همیشه و هرجا که نیاز باشد در دسترس باشد، این مساله به طور قابل توجهی بهبود بهره وری تولید و راه اندازی خط تولید مدرن را به همراه داشت. به همین ترتیب، اوبر یک شرکت تاکسی است که با استفاده از تکنولوژی دیجیتال خدمات بهتری به صنعت تاکسیرانی می دهد. کاری که اوبر با خدمات دهی انجام می دهد معادل کاری است که انتقال برق با صنعت انجام داد و تغییرات حاصل را به خدمت صنعت گرفت.

یک جزء مهم تکنولوژی مخرب این است که قبل از سازگاری جامعه با آن، مورد استفاده گسترده قرار می گیرد ، باید به طور گسترده مورد استفاده قرار گیرد. تحویل برق وابسته به ژنراتورها بود و برای توسعه برق باید ژنراتور ها گسترش پیدا می کردند. انقلاب تکنولوژیکی فعلی به کامپیوترها، ستون فقرات فنی اینترنت، موتورهای جستجو و سیستم عامل های دیجیتال بستگی دارد.

به دلیل تنش در سازگاری با فرآیندهای جدید، مانند جایگزینی چاپ سنتی با انتشار آنلاین، زمانی که رشد تولید افزایش می یابد، طول می کشد. در مراحل اولیه چنین انقلابی، منابع بیشتر و بیشتر به نوآوری و سازماندهی مجدد اختصاص داده می شود که مزایای آن تنها در بلند مدت به دست می آید.

به عنوان مثال، جیمز وات یک موتور نسبتا کارآمد را در سال ۱۷۷۴ به بازار عرضه کرد، ولی تا سال ۱۸۱۲ برای نخستین بار موتور بخار تجاری موفقیت آمیز ظاهر شد. و تا سال های ۱۸۳۰، تولید بریتانیا به وضوح شتاب نگرفت. شاید جای تعجب نیست که انقلاب دیجیتال در آمارهای بهره وری هنوز نشان داده نشده است؛ کامپیوتر شخصی تنها حدود ۴۰ سال پیش ظاهر شده است.

اما اشتباه نکنید – انقلاب دیجیتال به خوبی در حال انجام است و شامل دوره زمانی طولانی نشده است. علاوه بر تبدیل شغل ها و مهارت ها، تغییرات اساسی در صنایع مانند خرده فروشی و چاپ را شاهد بوده ایم و شاید در آینده نه چندان دور حمل و نقل و بانکداری دستخوش تغییرات اساسی شوند. در انگلستان، معاملات اینترنتی تقریبا یک پنجم فروش خرده فروشی-به استثنای بنزین- را شامل میشود(۲۰۱۸).این نسبت در سال ۲۰۰۸ تقریبا کمتر از یک بیست و یکم بوده است. سایت های تجارت الکترونیک اطلاعات مالی خود را در اختیار دارند. علی بابا، سایت  غول پیکر تجارت الکترونیک چینی در حال حاضر دارای یک بانک است و از دانش مشتریان خود برای ارائه وام های کوچک به مصرف کنندگان چینی استفاده می کند، آمازون دات کام، سایت تجارت الکترونیک آمریکا، به همان مسیر حرکت می کند.

در همین حال که تکنولوژی رمزنگاری ناشناس مانند Bitcoin چالش هایی را برای مبارزه با پول شویی (و سایر فعالیت های غیرقانونی) ایجاد می کند. آنچه که این دارایی ها را جذاب می کند، آنها را به طور بالقوه خطرناک می سازد. رمزارزها می توانند برای تجارت مواد مخدر، سلاح گرم، ابزار هک و مواد شیمیایی سمی مورد استفاده قرار گیرند. اما، تکنولوژی اساسی در پشت این ارزها (blockchain)  باعث می شود که معاملات را سریعتر و امن تر کند، ما در سیستم وام دهی نیاز اطلاعات شفاف تری داریم و میدانیم که اطلاعات شفاف تر در مورد مشتریان بالقوه می تواند اعتبار سنجی در وام دهی را بهبود بخشد. چارچوب های نظارتی باید اطمینان دهند که یکپارچگی مالی و امنیت کاربران با استفاده از بلاکچین بهبود میابد و این مساله  حمایت از بازده و نوآوری است.

پیش بینی می کنیم ممکن است چالش های بیشتری در محاسبات کوانتومی پیش بیاید که محاسبات را فراتر از توانایی های رایانه های سنتی تسهیل می کند. در حالی که تولید محصولات جدید امکان می یابد، این رایانه ها حتی ممکن است برخی از فناوری های جدید را نیز خنثی کنند. برای مثال، آنها می توانند استانداردهای فعلی را در رمزنگاری منسوخ کنند، که به طور بالقوه ارتباطات و حریم خصوصی را در سطح جهانی تحت تاثیر قراردهد. و این فقط یک جنبه از تهدیدات امنیت سایبری است؛ مسئله ای که به طور فزاینده ای مهم می شود، با توجه به این که تقریبا تمام خدمات عمومی و اطلاعات خصوصی در حال حاضر آنلاین هستند.

در قسمت بعدی این نوشته به بررسی سرعت و شتاب تغییرات و نیاز به مهارت های جدید خواهیم پرداخت

این یادداشت توسط :مارتین مولهیزن در سایت صندوق بین المللی پول نگاشته شده است.[۱]

مترجم : سید مسعود شریفی

[۱] http://www.imf.org/external/pubs/ft/fandd/2018/06/impact-of-digital-technology-on-economic-growth/muhleisen.htm

[۱] general purpose technologies : GPTs are technologies that can affect an entire economy

[۲] luddites

[۳] برای مطالعه جنبش لودی ها مراجعه کنید به https://www.smithsonianmag.com/history/what-the-luddites-really-fought-against-264412/